צמיגים לרכב פרטי

קניית רכב ספורט מפואר או מכונית משפחתית אינה מסתכמת בנתוני הרכב בלבד, אלא בשילוב ביניהם לנתוני הצמיג האידיאלי. מהו צמיג אידיאלי? צמיג שלא רק עונה על דרישות היצרן אלא ממקסם את כל הפרמטרים הכרוכים בהנעה. ניצול המהירות המרבית של הרכב ללא כל פשרה על אחיזה טובה יותר, התנגדות גלגול נמוכה, בלימה מהירה, שחיקה מזערית וחסכון בדלק. על מנת ליהנות מכל העולמות, זמן בחירת צמיגים לרכב פרטי יש לבחון ביתר קפדנות את הוראות היצרן ולאמץ צמיג איכותי שלא רק משמר את חייו, אלא גם את חיי הנהג.

 

צמיג תואם מהירות

 

דרוג מהירות הצמיג נועד לייצר התאמה מושלמת בין פוטנציאל המהירות המקסימלית הן של הצמיג והן של המכונית. המהירות המותרת בקמ"ש מוטבעת ע"ג דופן הצמיג, בסמוך לקוד המידה. בהתאם לקידוד ניתן להבין האם קניתם את הצמיג התואם למאפייני המכונית וייעודה. דוגמא לסיווג והתאמה אידיאלית ניתן לראות בצמיגי גודייר:

  • מכוניות קטנות – כלי רכב בעלי מהירות מרבית של עד 190 קמ"ש, דירוג המהירות של הצמיג המותאם הוא – (km/h 180)T, (km/h 190) S

בהגדרה זו מצויים רכבים מסוג- פג'ו 207, רנו קליאו, פיאט פונטו, פורד פיאסטה, סיטרואן C1.

  • מכוניות בינוניות ומשפחתיות – כלי רכב בעלי מהירות מרבית של  190-240 קמ"ש, דירוג המהירות של הצמיג המותאם הוא- (km/h 210) H  או (km/h 240)  V.

בהגדרה זו מצויים רכבים מסוג- פורד פוקוס, פורד מונדאו, פיאט בראבו, אופל אסטרה, טויוטה אוונסיס, ניסאן אלמרה, ואאודי A4.

  • מכוניות ספורט יוקרתיות – כלי רכב בעלי מהירות מרבית העולה על 240 קמ"ש. דירוג המהירות של הצמיג המותאם הוא – (km/h 240+)Z , (km/h 270) W , (km/h 300)  Y

בהגדרה זו מצויים רכבים מסוג- לקסוס, פורשה, ב.מ.וו מסדרה 5 ו-7, אאודי A6 וA8- , מרצדס E קלאס.

לעתים הצמיג החלופי קטן משאר הצמיגים וזאת לשם חסכון במשקל ומקום, מהירות הנהיגה עמו מוגבלת ל-80 קמ"ש ולמרחקים קצרים. על מנת להימנע מ"חסכון" מיותר- רכשו צמיג הזהה לאלו המולבשים.

כיצד צמיגים לרכב פרטי משפיעים על חסכון בדלק?

 

שמירה על לחץ אוויר תקין, בהתאם להוראות היצרן, הופכת את הנסיעה לבטיחותית וחסכונית בדלק. החיסכון נובע מתמרון יחסי הכוחות הפועלים בו זמנית- לחץ אוויר והתנגדות גלגול הצמיגים – משמע, לחץ אוויר נמוך יגרום להתנגדות לגלגל וצריכת דלק גבוהה יותר.

על מנת למנוע "זלילת דלק" מומלץ לרכוש רק את הצמיג האידיאלי מבחינת ייעוד הרכב, מבנה ומידת הצמיג (לפי הוראות היצרן), ולהעניק עדיפות לצמיגים שיוצרו בטכנולוגיית החיסכון בדלק. אלו מהווים בשורה אדירה היות והם משפרים את מכלול הביצועים של הצמיג החל מאחיזת כביש ועד מרחק בלימה.

יתרונות הצמיג החסכוני

 

*      הפחתת המאמץ הכרוך בהנעת הרכב – בממוצע 4%-7% מתצרוכת הדלק מנוצלת לטובת התנגדות גלגול. לעומת זאת, צמיג חסכוני מאופיין בהתנגדות גלגול נמוכה המפחיתה את מאמץ ההנעה ואת צריכת הדלק הכרוכה בתהליך.

 

*      התנגדות נמוכה מקלה את תנועה הגלגל. תוצאה חיונית הנובעת מהפרמטרים הייחודיים המאפיינים את הגלגל- דגם סוליה ייחודי, משקל צמיג הנמוך ממתחריו, והרכב חומרים שונה כמו ריכוז סיליקה רב יותר מאשר פיח.

 

*     בטיחות "יד ביד" עם חסכון בדלק. הפחתת התנגדות הגלגול תלויה בין היתר בהפחתת עומק חריצי הסוליה, דבר הפוגם משמעותית באחיזת הכביש. יצרני הצמיגים לא התעלמו מנתון זה ויצרו מודיפיקציות אחרות שלא פגעו בחריצי סוליית הצמיג ועדיין הניבו צמיג בעל התנגדות גלגול נמוכה ואחיזת כביש טובה. זאת הודות לטכנולוגיית הבלימה האקטיבית המגבירה את אחיזת הכביש ומקצרת את מרחק הבלימה ב-8% בכביש רטוב וב-3% בכביש יבש.

 

קטגוריות: מאמרים

סגור לתגובות

כל הזכויות שמורות © 2022 ב.מ.ב צמיגים | צמיגי GOODYEAR.
הקמת אתר : דוטקום