צמיגים לרכב מסחרי

אורך חייו של צמיג הוא הנתון שכל יצרניות הצמיגים מנסות למקסם. הדרך אל היעד עוברת דרך שלל פיתוחים טכנולוגיים החל מטכנולוגיית ניפוח אוטומטית ועד צמיגים מחוזקים העמידים בפני תקרים. פיתוחים אלו מהווים נכס ככל שהעומס המופעל על הצמיגים רב יותר וכל שינוי בלחץ האוויר עלול להסתכם בפיצוץ הצמיג עד לכדי תאונה. צמיג מנופח ועמיד יקל על ההיגוי של הרכב, יקנה נוחות נסיעה ובלימה, יחסוך בצריכת הדלק, וימקסם את פעילות הרכב המסחרי. כל שנותר כעת הוא לבחון את ההיצע הטכנולוגי ולבצע רכישה נבונה.

צמיגים לרכב מסחרי – עמידות בפני תקרים

ממצאי הבדיקות שנערכו באירופה וארה"ב חושפים כי מחצית מכלל התקלות ברכבים מסחריים נובעים מתקר בצמיג. תקר שיכול להימנע ע"י בקרת לחצי אוויר המאפשרת שימוש נכון ויעיל בצמיג, מונעת איבוד אוויר ויוצרת חסכון ניכר בדלק. בין הסקירות שנערכו עולה כי ירידה בלחץ האוויר בהיקף של 10% מתורגמת לעלייה של אחוז בצריכת הדלק, נתון המוכפל על פני השנה וגובל בהוצאות משמעותיות. מלבד "זלילת" הדלק, ירידה בלחץ האוויר בצרוף החיכוך של הצמיג עם המשטח, גורמת לעליית הטמפ' בתוכו ומהווה סכנה להתפוצצותו. הפתרון לבעיית התקרים מגיעה בצורת דור חדש של צמיגים עמידים, המספקים מענה לכלי רכב מסחרי או כבד וכלי רכב המיועדים לתחומים שונים- חלקאות, עבודות עפר וצמ"ה.

טכנולוגיית ה- AMT

בד בבד עם התפתחות מבנה הצמיגים והרכבם, מתפתחות טכנולוגיות נוספות התוקפות את בעיית התקר מכיוונים חדשים. דוגמא לכך היא טכנולוגיית ה-  (Air Maintenance Technology) AMT של חברת  גודייר. זוהי טכנולוגיית ניפוח צמיגים אוטומטית המווסתת ומנטרת את לחץ האוויר בצמיג. התוצאה- צמצום בצריכת דלק ב-2.5%-3% בהשוואה לצמיג רגיל, הפחתה בפליטת CO2, צמיגים מנופחים כיאות והעלאת עמידות הצמיג ב-10%. הלחץ המומלץ לצמיג עבור רכב מסחרי הוא- 32 PSI (  bar2.2 ).

איך הטכנולוגיה עובדת?

–              בעת זיהוי ירידה בלחץ האוויר הסטנדרטי, ע"י ווסת פנימי, הווסת נפתח ומאפשר כניסת אוויר לצינור שאיבה גמיש המצוי בצמיג.

–              בעת גלגול הצמיג, הלחץ הגבוה, שמקורו במשקל הרכב, דוחס את הצמיג באופן חוזר ונשנה, מעוות את הצינור ויוצר אפקט של שאיבה.

–              האוויר הנשאב משיב את לחץ האוויר למידתו המקסימלית.

מהם המאפיינים של צמיגים לרכב מסחרי?

סימון ייעודו של הצמיג יופיע לאחר ציון קוטר חישוקו באות   C או MPV . כאשר-

–               C- מייצג מסחריות או טנדרים קלים.

–              MPV- מייצג כלי רכב רב תכליתיים ( Multi-Purpose Vehicles  ).

רכבים מסחריים מחויבים בצמיגים מחוזקים הנקראים גם Reinforced. צמיגים אלו בעלי דפנות חזקות המאפשרות המשך נסיעה (במהירות נמוכה ) במקרה של חוסר אוויר או תקר עד לתיקון. דרוג העומס המרבי גבוה יותר משל צמיגים רגילים, אלו אמנם יקרים יותר אך מעלים את רף הבטיחות, במיוחד עבור רכבים המעמיסים סחורות וחומרי גלם. היה ופניתם לתיקון הצמיג, דעו כי על פי הוראת החוק מותר לבצע עד 2 תיקונים בדופן הצמיג של רכב מסחרי. (למעט הוראה אחרת מיצרן הצמיג).

סוגיית הצמיג הרזרבי

התקינה האירופאית שחלה בארץ, מאפשרת נסיעה בדגמי הרכב החדישים ללא צמיג רזרבי. אי לכך, יבואני הרכבים, שתוכננו ללא הקצאת מקום לצמיג הנוסף, פטורים מאספקת הצמיג אך ורק אם הותקנו אביזרים משלימים. אלו מונים ערכת תיקון לצמיג או צמיג מחוזק. הפטור מצמיג רזרבי עשוי להינתן ע"י רשות הרישוי לרכבים מסחריים, כלי רכב מסוג גרור או נתמך ( עד 10 טון), אוטובוס, ורכבי עבודה.

 

 

קטגוריות: מאמרים

סגור לתגובות

כל הזכויות שמורות © 2022 ב.מ.ב צמיגים | צמיגי GOODYEAR.
הקמת אתר : דוטקום