צמיגים לרכב

 

צמיגים במכוניות ספורט מפוארות, רכבים משפחתיים או מסחריות ממלאים יעוד שונה, אך יחד עם זאת חייבים לעמוד בדרישות סף עיקריות. דרישות המבטיחות כי הצמיג ימלא את תפקידו כגורם המקשר בין כלי הרכב לפני הדרך. ברשימת החובה שתלווה את הלקוח ברכישת צמיגים לרכב יימצאו: אפשרויות נסיעה במהירויות גבוהות, עמידה בעומסים, אחיזה טובה בעת נסיעה או בלימה בתנאי דרך מאתגרים, וכן גם בלימה נטולת זעזועים או פגיעות בגוף הרכב. נתונים אלו ורבים נוספים גלויים לעיני הצרכן, אך חוסר הידיעה בדבר "תעודת הזהות" המוטבעת על גבי המוצר או דרכי תחזוקתו עלולים להסתכם בהחמצה. לכן, ראשית חכמה- מכירים את הצמיג!

תעודת זהות לצמיג

דופן הצמיג מציגה הרבה מעבר למספר סידורי, היא מציגה את כל סימני הזיהוי שיאפשרו ללקוח לבצע רכישה חכמה, יעילה ובטיחותית. המידע המוטבע כולל את-

  • גיל הצמיג. מופיע כמספר בעל ארבע ספרות, זוג הספרות הראשונות מייצגות את השבוע בשנה, והזוג העוקב מסמל את שנת הייצור. למשל, ההטבעה 3013 מראה כי הצמיג יוצר בשבוע ה-30 לשנת 2013 (סוף יולי 2013). היות והצמיג עובר תהליכי בלאי גם בתנאי אחסון מעולים, יש להימנע מרכישת צמיג שגילו עולה על שנה.
  • ·         מידות ודירוגים. בין נתוני הצמיג מופיעים דגם הצמיג, מידותיו, דרוג מהירות ועומס מקסימליים וכן גם דרוג רכות תערובת הגומי, עמידות בחום ופיזורו.

 

דוגמא לזיהוי צמיג איכותי לרכב מבית גודייר

235/60R18/SL 103W

235- רוחב הצמיג במילימטרים

60- היחס בין גובה דופן הצמיג לרוחבו הוא 60%, משמע, 141 מ"מ.

R- מבנה רדיאלי (שלד הצמיג מורכב משכבות פנימיות- אורכיות ורוחביות )

18- קוטר החישוק עליו מוצמד הצמיג באינצ'ים.

SL- ייעוד הצמיג- Standard Load (לרכב נוסעים רגיל)

103-  העומס המקסימלי שיכול לשאת כל צמיג הוא 103 – 875 ק"ג.

W- מהירות מקסימלית של 270 קמ"ש.

  • שם היצרן ו/או שם המוצר. פרטים אלו חייבים להופיע על גבי המוצר, העדר רישום צריך להדליק "נורה אדומה" בדבר האפשרות כי הצמיג באיכות נמוכה או פגום. צמיגים לרכב מתוצרת הארץ המכילים פגם, אינם נושאים  את שם היצרן או המוצר ודרגת הפגם מסומנת באות ב'. צמיגים מתוצרת חו"ל אינם מסירים את שם היצרן ודרגת הפגם מסומנת ב- DA או BLEM. על מנת להימנע מרכישה לא טובה, יש להשקיע בצמיג ממותג ידוע כדוגמת הצמיג שהוצג בסעיף הקודם, המכיל את פרטי היצרן ושם המוצר. (GOODYEAR 684129293 EXCELLENCE)

תחזוקה- חובת המציאות!

 

הבלאי והשחיקה הם חלק בלתי נפרד מחייו של כל מוצר החשוף לתנאים פיזיים משתנים. אי לכך אורך  חייו של צמיג לרכב נע בין  5 ל-7 שנים, וזאת בתנאי שתוחזק כראוי. תחזוקה זו כוללת:

ü      בדיקת אוויר וניפוח. בדיקה חד שבועית, מהירה, פשוטה ונטולת עלויות מאריכה את חיי הצמיג ומשמרת את תכונותיו לאורך זמן. מידת הניפוח ההכרחית תיקבע לפי הסימן שהטוותה יצרנית הרכב והצמיג. צמיג מנופח מסכל תאונות, מקנה נסיעה נוחה וחסכונית בדלק.

*      בדיקת לחץ האוויר תיעשה כשהצמיג קר במידת האפשר. התאמת הלחץ לרמתו הרצויה מתאפשרת בתחנות הדלק ואם הנכם חוששים ממשאבה לא מכוילת, הרי שניתן להצטייד במד לחץ אישי. מומלץ לבצע את הבדיקה אחת לשבוע ולפחות אחת לחודש כשמדובר בבדיקת גלגל חלופי. יחידת המידה הנחוצה למדידת לחץ האוויר היא PSI , היה וצג המשאבה מראה BAR יש להכפיל את המספר שמראה הצג ב- 14.4 לקבלת הלחץ המתוקן ל-PSI.

 

*      שמים לב לשינויים. אם עומק החריצים שנוצרו הולך וקטן  זהו סימן היכר לשחיקה ויש להחליף את הצמיג.

 

לסיכום, צמיגים לרכב הם בראש ובראשונה אלמנט בטיחותי שישמור על חייכם בכביש וגם ידאג לביצועים טובים יותר של רכבכם.  אל תזלזלו בכך!

קטגוריות: מאמרים

סגור לתגובות

כל הזכויות שמורות © 2022 ב.מ.ב צמיגים | צמיגי GOODYEAR.
הקמת אתר : דוטקום