קצת היסטוריה…
במבט לאחור, נראה כי הקמת חברת Goodyear Tires & rubber co. בשנת 1898, הייתה יוצאת דופן במיוחד, כיוון שההתחלה לא בישרה טובות כלל וכלל. פראנק א’, סיברלינג, מייסד החברה בן ה-38, רכש את המפעל הראשון של החברה בדמי-קדימה בסך 3500$ – אותם לווה מגיסו לוסיוס ס’, מיילס. את הגומי והכותנה, שהיוו יסוד חיוני לתעשייה הזו, היה צורך להוביל מצידו האחר של העולם לעיר ללא נמל ימי אשר תחבורת הרכבות אליה הייתה מוגבלת. אפילו האדם שעל שמו נקראה החברה, צ’ארלס גוד-ייר, נפטר בחוסר-כל 30 שנה לפני כן, חרף תגלית תהליך הגיפור (vulcanization) שגילה לאחר חיפוש ארוך ואמיץ.

יחד עם זאת, התזמון היה מושלם. שיגעון האופניים של שנות ה-80 של המאה התשע-עשרה היה בשיאו. הכרכרה ללא סוסים, כפי שכונתה לעתים המכונית, היוותה אתגר רב-היקף. אפילו תקופת השפל של שנת 1893 החלה להתפוגג. וכך, ב-29 באוגוסט, 1898, עם הון מניות של 100,000$, נוסדה חברת ’גוד-ייר’. דייויד אי, היל, שרכש מניות בשווי 30,000$, היה לנשיאה הראשון של החברה. אולם היה זה סיברלינג המייסד הדינאמי בעל החזון והשאיפה, אשר בחר בשם החברה והחליט על הסמל המסחרי המייחד אותה. סמל הרגל המכונפת, אשר נוצר בהשראת פסלון של מרקורי שעיטר את העמוד המרכזי בגרם המדרגות הלולייניות בביתו של סיברלינג, שונה במשך השנים, אולם הוא נותר חלק אינטגראלי מן החותמת של ’גוד-ייר’; קשר סמלי לעברה ההיסטורי של החברה.

ב-21 בנובמבר, 1898, עם 13 עובדים בלבד, החלה ’גוד-ייר’ לייצר קו מוצרים של צמיגים לאופניים ולכרכרות, מגנים בצורת פרסה וכן – בהתאם להימור של סיברלינג – אסימוני-משחק לפוקר. גיליון השכר הראשון המופיע ברשומות היה בסך 217.86$, והתבסס על השכר שנהג באותה עת בגובה 13 עד 25 סנט לשעה ליום עבודה של 10 שעות. מכירות חודש העסקים המלא הראשון, הסתכמו ב- 8,246$.
מאז ייצרה את צמיג האופניים הראשון שלה, ב-1898, דיוושה ’גוד-ייר’ בדרכה להפוך ליצרן הצמיגים הגדול ביותר בעולם, תואר אותו השיגה ב-1916 כאשר אימצה את הסיסמה "יותר אנשים נוסעים עם צמיגי Goodyear מאשר עם כל צמיג אחר", ובשנת 1926 הפכה ליצרן מוצרי הגומי הגדול בעולם.

כיום, מגיע היקף המכירות של ’גוד-ייר’ לכ-20 מיליארד דולר, עם כי לקח 53 שנה טרם שהחברה הגיעה לציון הדרך של מיליארד-דולר-לשנה. כל זה החל במפעל קרטונים שעבר הסבה, על גדות נהר קויאהוגה הקטן (Little Cuyahoga River) ב’אקרון המזרחית’ (East Akron), שבאוהיו. משך השנים לאורך כל ההיסטוריה הזו, הופיע מספר רב של מוצרים ראשוניים, עובדות ומספרים המשקפים את עשייתה של החברה.

כל הזכויות שמורות © 2022 ב.מ.ב צמיגים | צמיגי GOODYEAR.
הקמת אתר : דוטקום